Jak zadbać o dysk SSD? Jak wydłużyć żywotność dysku?

| 3 Komentarze
Profesjonalny dysk SSD jest wart swojej ceny, dlatego też należy wiedzieć jak o niego dbać, aby służył latami.

Jak dbać o dysk SSD?

Jeżeli zastanawiasz się jak dbać o dysk SSD, po pierwsze sprawdź przebieg jego instalacji. Zwróć uwagę, czy dysk zamontowano poziomo lub pionowo, ponieważ w żadnym wypadku nie może być skośnie. Dla zwiększenia bezpieczeństwa najlepiej wybierz montaż na ramie z izolacją oraz gumowymi tłumikami. Równie istotne jest, by został zachowany odstęp między dyskami pozwalający na płynną cyrkulację powietrza. Gdy w obudowie będzie kilka dysków, należy pomyśleć o zamontowaniu dodatkowego wentylatora.

Polecane dyski SSD

Za przygotowanie komórek pamięci do przyjęcia nowych danych odpowiada GC – garbage-collection. Aktualnie w nowych systemach wspiera ją aplikacja TRIM dodatkowo zwiększając wydajność. Po rozeznaniu się, czy system operacyjny jest kompatybilny z TRIM sprawdź, czy funkcja ta została włączona. Możesz to zrobić przy pomocy komendy wpisanej do okna wiersza poleceń „fsutil behavior query disabledeletenotify”. Wynik 1 oznacza TRIM wyłączony, a 0 – włączony.

Łatwy sposób na to, jak przyspieszyć dysk SSD w Windows 10 oraz innych systemach to użycie funkcji Over-Provisioning. Służy ona do zarezerwowania stałego wolnego miejsca na dysku w około 10%. Nie jest żadną nowością, że dyski działają o wiele lepiej, jeśli nie są maksymalnie zapełnione. Dzięki temu pozostawiona pamięć to sposób na tymczasowe przechowywanie plików podczas operacji wykonywanych przez sterowniki. Pamiętaj, że rekomenduje się wykorzystanie dysku maksymalnie do 80% jego pojemności.

Jak przedłużyć żywotność dysku SSD?

To może Cię zaskoczyć – aby zwiększyć trwałość dysków SSD, nie należy ich defragmentować. Defragmentacja ma rację bytu jedynie w zwykłych dyskach HDD, gdzie ma za zadanie zminimalizować czas na dotarcie głowicy z jednego punktu pliku do drugiego. W dyskach SSD występuje jako niepotrzebny zabieg, ponieważ dostęp do pamięci zawsze jest w tej samej formie. Co więcej, defragmentacja dysku SSD okazuje się nie tylko zbędna, a wręcz szkodliwa, przez generowanie kolejnego procesu zapisu, co zmniejsza żywotność nośnika.

Konserwacja dysku SSD i defragmentacja są tylko niektórymi spośród dużej grupy sposobów na zużywanie cykli zapisu. Należy do nich także funkcja Superfetch, służąca w teorii jako narzędzie do optymalizacji systemu. Windows na dysku SSD za każdym razem ładuje dane do pamięci podręcznej, przepisując ją następnie na dysk bez większej potrzeby. Nie jest to operacja konieczna, dlatego też możesz ją dezaktywować przez panel usług systemowych.

Monitorowanie na bieżąco stanu dysku SSD oraz HDD to podstawa w profilaktycznym dbaniu o stan dysku półprzewodnikowego. Najlepszym sposobem na zagwarantowanie bezpieczeństwa swojego sprzętu jest regularna i prawidłowa optymalizacja SSD. Program, który ułatwia śledzenie parametrów, zwykle otrzymasz razem z dyskiem, jako dedykowane oprogramowanie od producenta. Na przykład, Samsung SSD - program Samsung Magician, a dla dysków SSD GOODRAM — program Optimum SSD Tool.

Czyszczenie dysku SSD

Specjalny program do dysków SSD usuwający dane i wszelkie ślady użytkownika jest bardzo praktyczny zwłaszcza dla domowych użytkowników. Wiedz, że zwykły program nie radzi sobie z czyszczeniem bloków wolnych, zużytych i systemowych, w których mogą znajdować się zapisane prywatne dane. W tym przypadku Twoje najlepsze wyjście to skorzystanie z Secure Erase wspieranej przez nośniki SSD. Co ciekawe, czyszczenie dysku SSD przywraca także jego pierwotną wydajność.

Czyszczenie dysku SSD z pomocą Secure Erase całkowicie usuwa zawartość dysku w takim stopniu, że nie da się odzyskać ich żadną popularną metodą. Sposób uruchomienia i działania tej funkcji zależy jednak od producenta. Aby bezbłędnie przeprowadzić cały proces, skorzystaj z dostarczonej wraz z dyskiem aplikacji HDDErase lub uniwersalnego Parted Magic. W innych dyskach, na przykład Plextor zastosowano dedykowane oprogramowanie do usuwania — PlexTool.

Optymalizacja dysku SSD

Optymalizacja dysku SSD skupia się przede wszystkim na minimalizacji cyklów zapisu. Kilka sposobów na ich uniknięcie wymieniono powyżej, ale zwróć również uwagę na inną niepotrzebną funkcję — hibernację. Jedynie w dyskach HDD była ona na tyle istotna, że skracała czas uruchomienia systemu. Cecha dysków SSD to znacznie niższy czas dostępu, przez co proces uruchomienia jest szybszy i system nie wymaga wsparcia hibernacji. Co istotne, jej eliminacja oszczędza cenne miejsce na dysku o małej pojemności.

Tak samo bezużyteczne okazuje się wstępne ładowanie do pamięci, na co szczególnie zwraca uwagę dobra optymalizacja SSD. Windows 10 lub poprzednie wersje optymalizują lokalizację plików, zapisując i odczytując informację z tych samych sektorów. Dotyczy to jednak głównie dysków HDD, gdzie różnica w wydajności jest odczuwalna. Pamięć Flash nie wymaga zapisu danych w wyznaczonych miejscach, co pośrednio poprawia żywotność dysku.

Każdy dedykowany program do dysków SSD ma na celu zwiększenie ich wydajności i wprowadzenie odpowiedniej optymalizacji. Czasami wystarczy, że wyłączysz zbędne funkcje, choćby takie jak indeksowanie plików. To usługa systemu śledząca pliki podczas wyszukiwania w pamięci urządzenia stosowana w dyskach HDD. Współczesne dyski SSD tego nie potrzebują, dzięki czemu bez obaw możesz tę opcję wyłączyć i ograniczyć zapis na partycji.

Optymalizacja dysku SSD Samsung oraz innych producentów wygląda bardzo podobnie. W systemie Windows spotkasz się z buforem zapisu danych, który zostaje domyślnie włączony w celu zabezpieczenia nośnika przed utratą danych. Bardzo często to powód spowolnienia dysku, z racji zmniejszonej wydajności. W tym wypadku pamiętaj o tym, że dyski SSD nie korzystają z pamięci CACHE, więc możesz wyłączyć tę funkcję zmieniając opcję we właściwościach swojego dysku SSD.

Jaki model dysku SSD będzie najbardziej wytrzymały?

Wybór idealnego dysku SSD to duże wyzwanie, z racji szerokiej oferty rynkowych modeli. Przed taką decyzją musisz przemyśleć to, jakie zastosowanie będzie miał dysk, czy lepszy okaże się dysk zewnętrzny SSD lub wewnętrzny. Od tego zależy przede wszystkim jego pojemność, a także — szybkość zapisu i odczytu danych. Kwestiami równie istotnymi są format i interfejs. Szczególną uwagę zwróć na to, jaka jest konfiguracja dysku SSD oraz kompatybilność z pozostałymi komponentami.

Z wyżej wymienioną prędkością zapisu i odczytu danych nieodłącznie wiąże się wartość IOPS. Określa wydajność dysku — inaczej liczbę operacji, jaką może wykonać dysk w ciągu jednej sekundy. To jeden z podstawowych wskaźników, jakie musisz sprawdzić podczas przeglądania rankingów lub porównań dysków SSD. Wskaźnik ten informuje o rzeczywistej wydajności urządzenia, a nie tylko tej zakładanej w specyfikacji technicznej.

bulb-learn-more-section-icon

Sprawdź w Black Friday 2024

Dysk SSD Black Friday

4,3
14 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

super poradnik . polecam .
"(...) jak dbać o dysk SSD, (...) Zwróć uwagę, czy dysk zamontowano poziomo lub pionowo, ponieważ w żadnym wypadku nie może być skośnie". Dalej coś o gumie i tłumikach i takie tam... To przecież nie ta bajka.
Na Morele takie farmazony - to bardzo rozczarowujące i żenujące!
Traci się zaufanie.
Chyba skopiowali tekst z HDD
Specjalista Morele | 18:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.